While I've yet to review majority of my trip content, flashbacks of fond memories occasionally surface in my mind, paving the way for impromptu creations and detours.
With strong impressions left by Wonder Cookies' vanilla-laced Basque Cheesecake and cream cheese readily available in the fridge, setting out to compile a Biscoff Basque Cheesecake took minimal effort.
My final deviation from Sunday's recipe was omitting the step of straining the mixture, as this would separate the biscuit bits of the Crunchy Biscoff spread.
I had used a baking temperature of 425 F due the oven temperature settings increasing in intervals of 25 F. After 20 minutes of baking, I used the Broil function for about 1 minute, but quickly cut the heat to prevent the edges from setting too quickly.
The cake was allowed to cool to room temperature on the stovetop before being transferred to the fridge, where it would rest until the next morning.
- 360 g cream cheese
- 100 g granulated sugar
- 3 eggs
- 1 egg yolk
- 1 tsp vanilla extract
- 180 g evaporated milk
- 1 tsp lemon juice
- 130 g Biscoff Crunchy spread
Unknownst to me was a revolting display of filth in my usual booked seat. Beyond dust, fallen stray hairs, and sticky patches with questionable origins, the chair was positively soiled, with the headrest stained and seat featuring a disgusting patch at its centre.
The worst part was that neither cleansing wipes nor alcohol could effectively remove the unhygienic eyesore. My remaining in-office days would be spent strategically arranging my bags around the nasty stain.
Come mid-morning, I headed downstairs to try Timmies' new Chocolate Chunk Brookie.
But the Brookie exceeded expectations. Although the Chocolate Chunk Cookie was no different from the usual edition graced with pink and blue icing during Smile Cookie days, the underlying Brownie square was dense yet not overly so. Instead of encasing the small section entirely, the cookie dough had merely been laid atop, allowing to melt then solidify in place. Admittedly, this was a novel approach to utilizing leftover brownie squares, existing pre-portioned cookie dough, and eliminating the need for extra chocolate chips. On the consumer side, it enabled sampling of a new product without a steep price deviation from the chain's standard cookie or brownie. Personally, I'd simply reach for the Double Chocolate Brownie instead, for nonexistent are the occasions where desires for sweet, pliable cookies exceed those for toothsome, chocolatey alternatives.
Unfortunately, the inventory observed before my vacation had vanished off its shelves, leading my eyes to fall upon loose leaf tea, tote bags, and baseball caps as other merchandise of note.
I took to an Iced Americano, which set me back $4.50 plus tax. Opting for the chilled version had incurred an additional fifty cent surcharge (over the hot Americano). Nevertheless, the final price of $5.09 was still lower than any Americano purchased in a South Korean café.
Between the "classics" and the "innovative", I expressed tremendous difficulty in narrowing my decision down to just one. In the face of my indecisiveness, I was generously offered two out of the twelve laminated specimens.
Both of us sought out the Beef Jianbing. Fifteen minutes later, we finally saw our order number appear on the LED screen. They were sizable portions, each fitted with a remarkable rectangle of fried dough at their centre. After obtaining the crepes, we headed over the seating area, where both evaluation and gossip would officially commence.
My coworker declared it "under-seasoned", while my commentary "messy to eat". We collectively deduced it to be underwhelming - a grand disappointment given my largely positive experience at Corner Crepe Co.
$21.78/kg = $21.78 / 1000 g = $2.178 / 100 g
Shockingly, T&T's price per weight was even less than Ichon Market - the very country of Shine Muscat's origin!
3000 KRW / 100g = approx. $2.93 / 100 g
696 g @ 3000 KRW / 100g = 20,880 KRW
The vendor had priced the grapes at 3000 KRW per 100 g, leading our chosen pouch of 696 g to ring in at 20,880 KRW. Even with the store's round-down discount to 20,000 KRW, T&T was still the more budget-friendly option. Go figure!
Before checking out, I couldn't resist acquiring the Pineapple Sunset Drink lining the jianbing counter earlier. Much to my dismay, the $4.49 purchase was not only excessively cloying, but the crystal boba/agar I had anticipated revealed itself to be popping boba! Ugh!
My purchases were slid into T&T's newly launched $3.99 insulated lunch bag - currently unavailable for points redemption, as far as I was told.
- I'd need to buy an eco tote for carrying
- The decision hadn't been the brightest, since all items were relatively weighty